Wychodząc naprzeciw widocznym dążeniom społeczności subreginonu ciechanowskiego do poprawy jakości i ochrony życia oraz zdrowia, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ciechanowie, zwany dalej WORD, wykonując ustawowy obowiązek działalności na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, realizuje tym samym działania określone w „Programie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na Mazowszu” pod akronimem GAMBIT MAZOWIECKI w oparciu o „Roczny plan pracy w części dotyczącej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego” w ramach „Rocznego planu finansowego”.
Nasze wysiłki skupiają się przede wszystkim wokół poprawy bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego – dzieci i młodzieży szkolnej, bo to właśnie ta grupa, ze względu na ograniczone zdolności postrzegania i rozumienia zagrożeń ruchu drogowego oraz warunki fizyczne, została objęta szczególną uwagą i troską.
Uznaliśmy, iż dalsza poprawa stanu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drogach jest możliwa, a jednym z podstawowych działań jest udoskonalanie ich edukacji i komunikacji ze społeczeństwem, poprzez:
- wprowadzanie do szkolnej edukacji modułu kształtującego właściwe postawy dzieci i młodzieży jako pieszego, rowerzysty, motorowerzysty na drodze,
- włączenie rodziców lub prawnych opiekunów dzieci i młodzieży w proces wychowania komunikacyjnego oraz promowanie wśród dorosłych uczestników ruchu drogowego prawidłowych wzorców zachowań,
- wprowadzenie do szkolenia kierowców metod kształtujących właściwe reakcje na obecność pieszego, rowerzysty, motorowerzysty na drodze (bardzo często kierowcy traktują ich jak utrudnienie w ruchu drogowym),
- systematyczne prowadzenie kampanii informacyjno – promocyjnych zarówno tych o zasięgu lokalnym jak i włączanie się w akcje o zasięgu ogólnokrajowym mających na celu podniesienie kultury wzajemnych zachowań na drodze (kierowca – pieszy, kierowca – rowerzysta, kierowca – motorowerzysta),
- inicjowanie działań inżynierskich służących poprawie bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim przed obiektami do których uczęszczają dzieci.
W związku z tym WORD w Ciechanowie na terenie subregionu ciechanowskiego, realizuje następujące zadania na rzecz poprawy bezpieczeństwa;
- Tworzy klaso – pracownie i pracownie wychowania komunikacyjnego.
- Wyposażył Pracownię Wychowania Komunikacyjnego Komendy Powiatowej w Płońsku w sprzęt multimedialny oraz dobrze dobrane materiały edukacyjne.
- Wyposaża już istniejące klaso – pracownie wychowania komunikacyjnego w urządzenia multimedialne i materiały edukacyjne.
- Uznając za niezbędne w placówkach oświatowych (szkołach) urządzenia i pojazdy do zajęć praktycznych, w ramach edukacji i egzaminów na kartę rowerową, wyposaża szkoły w:
1) rowery,
2) rowerowe tory przeszkód. - Corocznie współorganizuje w ramach samorządowego zadania z zakresu bezpieczeństwa publicznego, powiatowe konkursy dla uczniów szkół subregionu ciechanowskiego pn. „Bezpieczna droga do szkoły”, prowadzone z inicjatywy Marszałka Województwa Mazowieckiego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.
- Prowadzi zajęcia edukacyjne pod hasłami „Bezpieczna droga do szkoły”, „Bądź bezpieczny na drodze”, „Bądź widoczny na drodze”, „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczne ferie zimowe”, „Zapnij pasy” – dla uczniów szkół podstawowych w Regionalnym Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego WORD, których tematyką jest przede wszystkim uświadomienie dzieciom bezpiecznego zachowania na drodze oraz obowiązku stosowania i noszenia środków ich ochrony, realizując tym samym ustawowy obowiązek używania elementów odblaskowych przez dzieci w wieku do 15 lat w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto WORD, będąc w posiadaniu mobilnego symulatora zderzeń „zapnij pasy”, zachęcał do indywidualnego skorzystania z tego urządzenia zarówno dzieci, jak ich opiekunów – nauczycieli, w celu uzmysłowienia wszystkim potencjalnym pasażerom pojazdów samochodowych, jak ważne jest korzystanie z pasów bezpieczeństwa. N zakończenie zajęć wszystkie dzieci obdarowywane są zestawami rowerzysty (kask rowerowy, kamizelka odblaskowa, światła rowerowe, etc.), elementami odblaskowymi oraz podręcznikami edukacyjnymi „Moje pierwsze prawo jazdy – karta rowerowa”.
- Współorganizuje oraz współfinansuje niezliczone akcje związane z obchodami „Dnia Dziecka”.
- Corocznie organizuje, przeprowadza i finansuje eliminacje Powiatowe i Rejonowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, eliminacje Rejonowe Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego oraz współfinansuje i współorganizuje te Turnieje na szczeblu wojewódzkim Mazowsza , których celem jest:
1) popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
2) kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu drogowego,
3) popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej,
4) popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także sportu i rekreacji,
5) przygotowanie do uczestnictwa w uprawianiu sportów motorowych. - Szkoli osoby nadzorujące bezpieczne przejście dzieci przez jezdnię w wyznaczonym miejscu przed obiektami szkolnymi (tzw. „Strażników szkolnych”) oraz kierowców wykonujących przewozy drogowe autobusami szkolnymi (tzw. „Gimbusami”).
- Jest organizatorem Posiedzeń Zespołu Doradczego ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Komend Powiatowych Policji subregionu ciechanowskiego, Inspekcji Transportu Drogowego, Kuratorium Oświaty i Wychowania Delegatury w Ciechanowie, Tygodnika Ciechanowskiego i tutejszego Ośrodka, których tematyką była dalsza poprawa bezpieczeństwa najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego określając działania i zadania.
- Organizuje coroczne akcje pod hasłem „Dni Otwarte WORD” dla młodzieży i społeczności subregionu ciechanowskiego i subregionów sąsiednich.
Niezależnie od realizacji wymienionych działań, WORD w Ciechanowie we współpracy z Policją Drogową, Kuratorium Oświaty Delegaturą w Ciechanowie, Tygodnikiem Ciechanowskim, Ciechanowskim Portalem Internetowym, Katolickim Radiem Ciechanów oraz telewizją lokalną w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu na drogach dzieci i młodzieży:
1. monitoruje zagrożenia występujących na drogach przed obiektami do których uczęszczają dzieci i młodzież, w szczególności zlokalizowanych przy tych ciągach komunikacyjnych, na których odbywa się wzmożony ruch pojazdów ciężkich i długich,
2. wnioskuje do zarządców dróg o stosowanie inżynierskich środków ochrony pieszych, tj. sygnalizacji świetlnej, wysp azylu, ogrodzeń segmentowych, balustrad, etc. w miejscach szczególnego zagrożenia najmłodszych
uczestników ruchu drogowego,
3. współorganizuje niezliczone ilości pogadanek i prelekcji w przedszkolach i szkołach na tematy związane z zapewnieniem najmłodszym odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa we wszystkich obszarach życia, w tym przy współudziale rodziców bądź ich prawnych opiekunów,
4. organizuje działania pod hasłem „Bezpieczne przewozy zbiorowe dzieci i młodzieży” w związku z feriami letnimi i zimowymi.
Angażujemy się i wspieramy zarówno w sferze organizacyjnej, merytorycznej jak i finansowej we wszelkiego rodzaju ogólnokrajowe akcje ukierunkowane na poprawę stanu bezpieczeństwa nie tylko najmłodszych uczestników ruchu drogowego, ale nas wszystkich, a mianowicie:
- „Moda na Odblaski. Włącz Myślenie,
- „Weekend bez ofiar”,
- „Zapnij pasy. Włącz myślenie”,
- „Nie jedź na kacu. Włącz myślenie”,
- „Tydzień BRD”.
Zaangażowanie WORD w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa przede wszystkim najmłodszych uczestników ruchu drogowego przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Komendami Powiatowymi Policji subregionu ciechanowskiego, Delegaturą Oświaty w Ciechanowie, Inspekcją Transportu Drogowego Odziałem w Ciechanowie wpływa znacząco na eliminowanie i ograniczanie zagrożeń oraz niebezpieczeństw, na jakie narażani są najmniej chronieni uczestnicy ruchu drogowego.